Vishay/Dale RNC50J9832BSRE6
RNC50J9832BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9832BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 98.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9832BSRE6.pdf
Availability of RNC50J9832BSRE6
QUANTITY
RNC50J9832BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9832BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J9832BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)98.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9832BSRE6
Related LinksRNC50J9, RNC50J9832BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9832BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J9832BSRE6
IC DUAL MOSFET DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
GDT 120V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf