Vishay/Dale RNC50K10R0FMBSL
RNC50K10R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K10R0FMBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K10R0FMBSL.pdf
Availability of RNC50K10R0FMBSL
QUANTITY
RNC50K10R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K10R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K10R0FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)