Vishay/Dale RNC50K1212FSRSL
RNC50K1212FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1212FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1212FSRSL.pdf
Availability of RNC50K1212FSRSL
QUANTITY
RNC50K1212FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1212FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1212FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1212FSRSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1212FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1212FSRSL Details Description
Related parts for RNC50K1212FSRSL
CONN SPRING 64POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 4.58 OHM datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
TFLEX HR630,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf