Vishay/Dale RNC50K1502FSBSL
RNC50K1502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1502FSBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1502FSBSL.pdf
Availability of RNC50K1502FSBSL
QUANTITY
RNC50K1502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1502FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1502FSBSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1502FSBSL Details Description
Related parts for RNC50K1502FSBSL
TERM BLOCK PCB 24POS 5.08MM OR datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESISTOR 3.3OHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1FLUID+10LV PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf