Vishay/Dale RNC50K1690FSBSL
RNC50K1690FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1690FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1690FSBSL.pdf
Availability of RNC50K1690FSBSL
QUANTITY
RNC50K1690FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1690FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1690FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1690FSBSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1690FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1690FSBSL Details Description
Related parts for RNC50K1690FSBSL
DIN RAIL 58.42MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
DSUB PLUG 5W5 SOLDER CUP T/H datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 24VDC 5A datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf