Vishay/Dale RNC50K1783FRB14
RNC50K1783FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1783FRB14
Brief Description
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1783FRB14.pdf
Availability of RNC50K1783FRB14
QUANTITY
RNC50K1783FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1783FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1783FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1783FRB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1783FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1783FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K1783FRB14
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSEMBLY 3 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FET RF N-CH 28V 50MA 211-11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.5A I2PAK-FP datasheet.pdf