Vishay/Dale RNC50K1820FSB14
RNC50K1820FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1820FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1820FSB14.pdf
Availability of RNC50K1820FSB14
QUANTITY
RNC50K1820FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1820FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K1820FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1820FSB14
Related LinksRNC50K1, RNC50K1820FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1820FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K1820FSB14
IDC CABLE - MSC60K/MC60G/MCF60K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 6NS 100BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf