Vishay/Dale RNC50K2430FSBSL
RNC50K2430FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2430FSBSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2430FSBSL.pdf
Availability of RNC50K2430FSBSL
QUANTITY
RNC50K2430FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2430FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2430FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2430FSBSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2430FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2430FSBSL Details Description
Related parts for RNC50K2430FSBSL
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ACCY REDUCING BUSHING 6-8AWG datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC PIEZO HAPTIC DRIVER 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf