Vishay/Dale RNC50K2490FRB14
RNC50K2490FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2490FRB14
Brief Description
RES 249 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2490FRB14.pdf
Availability of RNC50K2490FRB14
QUANTITY
RNC50K2490FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2490FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K2490FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2490FRB14
Related LinksRNC50K2, RNC50K2490FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2490FRB14 Details Description
Related parts for RNC50K2490FRB14
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 40KHZ 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf