Vishay/Dale RNC50K2491FRRSL
RNC50K2491FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2491FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2491FRRSL.pdf
Availability of RNC50K2491FRRSL
QUANTITY
RNC50K2491FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2491FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2491FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2491FRRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2491FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2491FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K2491FRRSL
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
BOARD EVAL CLC014, 016, 011, 006 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 20' TNCM TNCM datasheet.pdf
DRING ECE088 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR VERT 06 CKT TIN datasheet.pdf
IC NFC TAG I2C TYPE 2 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf