Vishay/Dale RNC50K2672FPRSL
RNC50K2672FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2672FPRSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2672FPRSL.pdf
Availability of RNC50K2672FPRSL
QUANTITY
RNC50K2672FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2672FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2672FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2672FPRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2672FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2672FPRSL Details Description
Related parts for RNC50K2672FPRSL
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 654 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN TAB HSG 6POS .250 NATURAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
8321-7 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LA0152CS datasheet.pdf
RES 125 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf