Vishay/Dale RNC50K2742FRRSL
RNC50K2742FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2742FRRSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2742FRRSL.pdf
Availability of RNC50K2742FRRSL
QUANTITY
RNC50K2742FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2742FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2742FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2742FRRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2742FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2742FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K2742FRRSL
CONN HEADER R/A .100 50POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
IC TRPL INV SCHMITT TRIG 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 4POS 24V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 10POS .100 datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS FMAL/FMAL 6M datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
MIKROBASIC PRO USB KEY DSPIC/PIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf