Vishay/Dale RNC50K2872FRRSL
RNC50K2872FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2872FRRSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2872FRRSL.pdf
Availability of RNC50K2872FRRSL
QUANTITY
RNC50K2872FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2872FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K2872FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2872FRRSL
Related LinksRNC50K2, RNC50K2872FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2872FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K2872FRRSL
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH NI-780S datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 32V 15 OHM 80C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf