Vishay/Dale RNC50K4871FRRSL
RNC50K4871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K4871FRRSL
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K4871FRRSL.pdf
Availability of RNC50K4871FRRSL
QUANTITY
RNC50K4871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K4871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K4871FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K4871FRRSL
Related LinksRNC50K4, RNC50K4871FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K4871FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K4871FRRSL
FLEX CABLE - AFG04A/AF04/AFG04A datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 2A SNAP datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL PCB RA 9POS datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 5.6UH N87 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X750MM datasheet.pdf
RES 200K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf