Vishay/Dale RNC50K8060FMB14
RNC50K8060FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K8060FMB14
Brief Description
RES 806 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K8060FMB14.pdf
Availability of RNC50K8060FMB14
QUANTITY
RNC50K8060FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K8060FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K8060FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K8060FMB14
Related LinksRNC50K8, RNC50K8060FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K8060FMB14 Details Description
Related parts for RNC50K8060FMB14
IC CTRLR HOTSWAP PCI 20-SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-26AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ 40HVQFN datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/09/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf