Vishay/Dale RNC50K8061FSB14
RNC50K8061FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K8061FSB14
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K8061FSB14.pdf
Availability of RNC50K8061FSB14
QUANTITY
RNC50K8061FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K8061FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K8061FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K8061FSB14
Related LinksRNC50K8, RNC50K8061FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K8061FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K8061FSB14
RES 2.2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/2W 0207 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 17.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf