Vishay/Dale RNC50K8062FSRSL
RNC50K8062FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K8062FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K8062FSRSL.pdf
Availability of RNC50K8062FSRSL
QUANTITY
RNC50K8062FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K8062FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K8062FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K8062FSRSL
Related LinksRNC50K8, RNC50K8062FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K8062FSRSL Details Description
Related parts for RNC50K8062FSRSL
IC OPAMP GP 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRL PROGR QUAD PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
SENSOR CONTACT 2,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
FUSE 125A 660V AC C.S.A datasheet.pdf