Vishay/Dale RNC50K8062FSRSL
RNC50K8062FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K8062FSRSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K8062FSRSL.pdf
Availability of RNC50K8062FSRSL
QUANTITY
RNC50K8062FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K8062FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K8062FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K8062FSRSL
Related LinksRNC50K8, RNC50K8062FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K8062FSRSL Details Description
Related parts for RNC50K8062FSRSL
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RESONATOR CER 2MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 26POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP14T datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FLEXIMATE TO FLEXIMATE 115MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" YEL FLOAT datasheet.pdf