Vishay/Dale RNC50K8252FSRSL
RNC50K8252FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K8252FSRSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K8252FSRSL.pdf
Availability of RNC50K8252FSRSL
QUANTITY
RNC50K8252FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K8252FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K8252FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K8252FSRSL
Related LinksRNC50K8, RNC50K8252FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K8252FSRSL Details Description
Related parts for RNC50K8252FSRSL
IC CCD SIGNAL PROC 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BCZ 3.81/20/180LR SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 280MA 1.34 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf