Vishay/Dale RNC55H1001BPB14
RNC55H1001BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1001BPB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1001BPB14.pdf
Availability of RNC55H1001BPB14
QUANTITY
RNC55H1001BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1001BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1001BPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1001BPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1001BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1001BPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1001BPB14
RES 330 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 7200UF 150V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf