Vishay/Dale RNC55H1001BSR36
RNC55H1001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1001BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1001BSR36.pdf
Availability of RNC55H1001BSR36
QUANTITY
RNC55H1001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1001BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1001BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1001BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1001BSR36
SCR PHASE CONTROL 800V 25A TO-48 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-OF-4 16-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf