Vishay/Dale RNC55H1001BSRSL
RNC55H1001BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1001BSRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1001BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1001BSRSL
QUANTITY
RNC55H1001BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1001BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1001BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1001BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1001BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1001BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1001BSRSL
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 1600V 170A MAGNPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf