Vishay/Dale RNC55H1002FSB14
RNC55H1002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1002FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1002FSB14.pdf
Availability of RNC55H1002FSB14
QUANTITY
RNC55H1002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1002FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1002FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1002FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1002FSB14
IC 4.625V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
INCLINOMETER Y-AXIS +/-1G SPI datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 1000CPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 134K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf