Vishay/Dale RNC55H1004BRR36
RNC55H1004BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1004BRR36
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1004BRR36.pdf
Availability of RNC55H1004BRR36
QUANTITY
RNC55H1004BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1004BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1004BRR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1004BRR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1004BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1004BRR36 Details Description
Related parts for RNC55H1004BRR36
RES 383K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 43 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TRANSF .350 OHM SINGL GATE DRIVE datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf