Vishay/Dale RNC55H1013BSB14
RNC55H1013BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1013BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1013BSB14.pdf
Availability of RNC55H1013BSB14
QUANTITY
RNC55H1013BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1013BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1013BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1013BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1013BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1013BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1013BSB14
SWITCH KNOB STRGHT .038" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 8.2UH N95 datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
TUBULAR END SLEEVE datasheet.pdf
15P M HD SC WATER RES FRONT MTG datasheet.pdf
HDM 5SMPO055F118F T datasheet.pdf
MINI APPLICATOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf