Vishay/Dale RNC55H1013BSR36
RNC55H1013BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1013BSR36
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1013BSR36.pdf
Availability of RNC55H1013BSR36
QUANTITY
RNC55H1013BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1013BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1013BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1013BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1013BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1013BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1013BSR36
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT PIN .025-.037" SOLDER datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 187W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf