Vishay/Dale RNC55H1022FSR36
RNC55H1022FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1022FSR36
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1022FSR36.pdf
Availability of RNC55H1022FSR36
QUANTITY
RNC55H1022FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1022FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1022FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1022FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1022FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1022FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1022FSR36
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 25K/600CT IMP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 22A SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 22K OHM .01% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 7C BRAID 600V datasheet.pdf