Vishay/Dale RNC55H1023FSBSL
RNC55H1023FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1023FSBSL
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1023FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1023FSBSL
QUANTITY
RNC55H1023FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1023FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1023FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1023FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1023FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1023FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1023FSBSL
Crystal 19.2000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 10POS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA IPEX datasheet.pdf
KSP-M50-18 EX PLUG NYLON datasheet.pdf
8-PORT RACKMOUNT IP KVM SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf