Vishay/Dale RNC55H1042BSR36
RNC55H1042BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1042BSR36
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1042BSR36.pdf
Availability of RNC55H1042BSR36
QUANTITY
RNC55H1042BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1042BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1042BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1042BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1042BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1042BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1042BSR36
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 3POS GOLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf