Vishay/Dale RNC55H1050BRB14
RNC55H1050BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1050BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1050BRB14.pdf
Availability of RNC55H1050BRB14
QUANTITY
RNC55H1050BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1050BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1050BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1050BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1050BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1050BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1050BRB14
TRANS NPN BIPO 12V 80MA 35-SMD datasheet.pdf
CABLE GLAND M20 PLASTIC EXI datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT LATCHING TO92 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSFORMER 475UH SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 22.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM SMPR042F G datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf