Vishay/Dale RNC55H1050FPB14
RNC55H1050FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1050FPB14
Brief Description
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1050FPB14.pdf
Availability of RNC55H1050FPB14
QUANTITY
RNC55H1050FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1050FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1050FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1050FPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1050FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1050FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1050FPB14
Connector Receptacle 110 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
TAPE METAL 254X297MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FUNCTION EVALUATION KIT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 9CGREEN datasheet.pdf
Microprocessor Circuit, CMOS, PBGA625 IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 4.7レF 16V datasheet.pdf