Vishay/Dale RNC55H1051FSRSL
RNC55H1051FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1051FSRSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1051FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1051FSRSL
QUANTITY
RNC55H1051FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1051FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1051FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1051FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1051FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1051FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1051FSRSL
CONN COMPRESS STACKER 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 1500W datasheet.pdf
IC SWITCH SNGL SPDT 8MSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 2" CBL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CCM 10MSOP datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf