Vishay/Dale RNC55H1052FPR36
RNC55H1052FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1052FPR36
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1052FPR36.pdf
Availability of RNC55H1052FPR36
QUANTITY
RNC55H1052FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1052FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1052FPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1052FPR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1052FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1052FPR36 Details Description
Related parts for RNC55H1052FPR36
IDC CABLE - ASR14H/AE14M/ASR14H datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SGL STR TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR SLIDE KEY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
1000 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RPS11K datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf