Vishay/Dale RNC55H1052FSB14
RNC55H1052FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1052FSB14
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1052FSB14.pdf
Availability of RNC55H1052FSB14
QUANTITY
RNC55H1052FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1052FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1052FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1052FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1052FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1052FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1052FSB14
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES MO 1W 66.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf