Vishay/Dale RNC55H1053FPB14
RNC55H1053FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1053FPB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1053FPB14.pdf
Availability of RNC55H1053FPB14
QUANTITY
RNC55H1053FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1053FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1053FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1053FPB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1053FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1053FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H1053FPB14
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.2A STRAP datasheet.pdf
OSC VCXO 148.352MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf