Vishay/Dale RNC55H1054FSBSL
RNC55H1054FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1054FSBSL
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1054FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1054FSBSL
QUANTITY
RNC55H1054FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1054FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1054FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1054FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1054FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1054FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1054FSBSL
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR24H/AE24M/ASR24H datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 23.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf