Vishay/Dale RNC55H1070BSR36
RNC55H1070BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1070BSR36
Brief Description
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1070BSR36.pdf
Availability of RNC55H1070BSR36
QUANTITY
RNC55H1070BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1070BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1070BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1070BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1070BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1070BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1070BSR36
DIP CABLE - HDM14H/AE14M/X datasheet.pdf
IC TXRX BUS 16BIT 3STATE 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 35MM datasheet.pdf
DUST CAP FOR FC ADAPTERS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf