Vishay/Dale RNC55H1071FRB14
RNC55H1071FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1071FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1071FRB14.pdf
Availability of RNC55H1071FRB14
QUANTITY
RNC55H1071FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1071FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1071FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1071FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1071FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1071FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1071FRB14
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
GDT 357V 5KA datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf