Vishay/Dale RNC55H1073BPRSL
RNC55H1073BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1073BPRSL
Brief Description
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1073BPRSL.pdf
Availability of RNC55H1073BPRSL
QUANTITY
RNC55H1073BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1073BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1073BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1073BPRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1073BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1073BPRSL Details Description
Related parts for RNC55H1073BPRSL
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf