Vishay/Dale RNC55H1074BSB14
RNC55H1074BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1074BSB14
Brief Description
RES 1.07M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1074BSB14.pdf
Availability of RNC55H1074BSB14
QUANTITY
RNC55H1074BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1074BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1074BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1074BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1074BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1074BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1074BSB14
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT SPI 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL ZT 2.5/2AN/1 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W datasheet.pdf