Vishay/Dale RNC55H1093BSRE6
RNC55H1093BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093BSRE6
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1093BSRE6
QUANTITY
RNC55H1093BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1093BSRE6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
M8 LNG,UNSH,SS,4MM,NPN,NO,5M datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
LP2HR 5.08/40/90 3.2SN OR datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
M803 3C 3#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
47UF 100V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf