Vishay/Dale RNC55H1093DSB14
RNC55H1093DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093DSB14
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093DSB14.pdf
Availability of RNC55H1093DSB14
QUANTITY
RNC55H1093DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1093DSB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf