Vishay/Dale RNC55H1093DSBSL
RNC55H1093DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1093DSBSL
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1093DSBSL.pdf
Availability of RNC55H1093DSBSL
QUANTITY
RNC55H1093DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1093DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1093DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1093DSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1093DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1093DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1093DSBSL
CONN RING 12-16AWG #8 STR CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM BK datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 3POS BLACK datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 6.51LX.075SW NAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 48W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf