Vishay/Dale RNC55H10R0FRBSL
RNC55H10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R0FRBSL.pdf
Availability of RNC55H10R0FRBSL
QUANTITY
RNC55H10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R0FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R0FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R0FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H10R0FRBSL
SCREW, PAN HD, CAPTIVE datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT JWPF 5POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf