Vishay/Dale RNC55H10R2DSB14
RNC55H10R2DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R2DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R2DSB14.pdf
Availability of RNC55H10R2DSB14
QUANTITY
RNC55H10R2DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R2DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R2DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R2DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R2DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R2DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R2DSB14
CAP FILM 0.047UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26POS W/STR TIN datasheet.pdf
IC MONITOR PREC TRPL SPPLY 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
POT 100 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf