Vishay/Dale RNC55H10R2DSRE6
RNC55H10R2DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R2DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R2DSRE6.pdf
Availability of RNC55H10R2DSRE6
QUANTITY
RNC55H10R2DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R2DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R2DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R2DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R2DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R2DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H10R2DSRE6
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V 2711 datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 55W datasheet.pdf