Vishay/Dale RNC55H10R9BRB14
RNC55H10R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H10R9BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H10R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H10R9BRB14
QUANTITY
RNC55H10R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H10R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H10R9BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H10R9BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H10R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H10R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H10R9BRB14
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 10A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC 214AB datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 300MCD AMB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE CAT5 4COND 22AWG SHLD 164' datasheet.pdf
SR BTS CB FT 6 ASY datasheet.pdf
BLOCKOUT DEVICE FOR SC ADAPTERS datasheet.pdf
IC 32BIT SRL CMOS 220V 44PLCC datasheet.pdf