Vishay/Dale RNC55H1100BSRE6
RNC55H1100BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1100BSRE6
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1100BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1100BSRE6
QUANTITY
RNC55H1100BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1100BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1100BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1100BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1100BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1100BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1100BSRE6
CONN HEADER PA 5POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 750VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CABLE CAT5E PLUG-RJ45 PLUG 1M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 10POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf