Vishay/Dale RNC55H1100FRBSL
RNC55H1100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1100FRBSL
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1100FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1100FRBSL
QUANTITY
RNC55H1100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1100FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1100FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1100FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1100FRBSL
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 23.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf