Vishay/Dale RNC55H1101FSRSL
RNC55H1101FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1101FSRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1101FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1101FSRSL
QUANTITY
RNC55H1101FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1101FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1101FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1101FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1101FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1101FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1101FSRSL
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT FBGA datasheet.pdf
DISPLAYPORT TO DVI CABLE M/M 10' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf